Zajęcia w wodzie dla niemowląt - podstawowe informacje

W Polsce coraz bardziej popularne stają się zajęcia w wodzie dla niemowląt, które w większości innych krajów już dawno stały się normą. Mimo, że wiele mam wciąż może mieć pewne obawy czy ich maluszek jest gotowy na zanurzenie w basenie, to warto sobie uświadomić, że nie ma nic lepszego dla rozwoju szkraba niż zajęcia w wodzie. W dzisiejszym artykule opowiemy o zaletach i korzyściach, jakie płyną dla niemowlaka z ćwiczeń na basenie oraz opiszemy, jak takie zajęcia wyglądają. Zapraszamy do lektury.

Warto zapisać się ze swoim dzieckiem na zajęcia w wodzie, ponieważ tego rodzaju ćwiczenia przynoszą niemowlakom ogromne korzyści. Głównie wiąże się to z faktem, że woda to środowiska wzmagające rozwój nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. Zajęcia takie, to również zabawa dla dzieci oraz jeszcze jedna możliwość do zbudowania więzi emocjonalnej z rodzicem. Warto dostarczać dziecku różnych bodźców, aby stymulować jego rozwój a wspólne kursy na basenie to świetne rozwiązanie.

Co warto wiedzieć?
Oczywiście zajęcia w wodzie odbywają się przy czynnym udziale rodzica. Mama lub tata spędzają z maluszkiem wspólne chwile w wodzie, co daje ich pociechom poczucie bezpieczeństwa i zachęca do większej aktywności fizycznej. Drugi rodzic może pomagać w zajęciach z brzegu basenu. Całość takiego spotkania trwa od 30 do 40 minut. Temperatura wody wacha się zazwyczaj między 31 a 33 stopniami C. Na zajęcia można zapisywać dzieci już od 3 miesiąca życia. Całość programu nastawiona jest na budowanie konkretnych umiejętności oraz rozwój poszczególnych mięśni. Nad prawidłowym przebiegiem zajęć czuwa wykwalifikowany instruktor, który pokazuje rodzicom jak prawidłowo trzymać pociechę. Spotkanie odbywają się na basenie, jednak od rodziców nie jest wymagana umiejętność pływania, bowiem ci cały czas mają kontakt z podłożem i są zanurzeni jedynie do pasa. Oswajanie malucha z wodą przebiega stopniowo, ponieważ pierwsze zanurzenie będzie dla niego dość nieprzyjemną nowością, na którą może zareagować płaczem, jednak jest to zupełnie normalne.

Korzyści dla maluszków
Należy podkreślić, że specjalnie opracowane zajęcia dla niemowląt w wodzie są wynikiem wielu lat studiów poświęconych właśnie rozwojowi dziecka. Wykazano, że tego rodzaj aktywność świetnie wspiera ogólny rozwój oraz przyśpiesza opanowanie właściwej koordynacji ruchowo-wzrokowej. Co więcej, pobyt w wodzie o zmiennej temperaturze wspiera budowanie odporności u maluszka. Równie istotny jest fakt, że poprzez zanurzenie dziecka w wodzie, wspomagamy pracę jego układu krążenia. Warto też zaznaczyć, że zajęcia takie pozytywnie wpływają na rozwój układu oddechowego, co wiąże się z faktem, że ciśnienie hydrostatyczne zwiększa skalę ruchomości klatki piersiowej oraz pobudza pracę mięśni. Wszystko to sprawia, że maluch będzie odporniejszy na choroby górnych dróg oddechowych. Na koniec warto wspomnieć o dość oczywistej korzyści, jaką jest stymulacja aparatu ruchu niemowlaka, który w wodzie szybciej i łatwiej nabiera wprawy oraz opanowuje ruchy. Pływające niemowlaki szybciej nauczą się chodzić i samodzielnie poruszać, ponieważ ich mięśnie będą stawały się coraz mocniejsze wraz z kolejnymi zajęciami.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 659 784

E-mail: kontakt@aquaparklesna.pl

Na stronie znajdziecie porady dotyczące najlepszych kierunków z atrakcjami wodnymi w Polsce i na świecie. Wskazówki na temat najlepszych aquaparków dla dzieci.